Co lze vyčíst mezi řádky prohlášení APK?

Už v minulém týdnu vydala Asociace profesionálních klubů (APK) prohlášení k vyjádřením Marka Černoška a Luďka Bukače.

PROHLÁŠENÍ APK ZDE

Zajímavý je nejen samotný text prohlášení, ale ještě víc to, co lze číst mezi řádky.

1) APK je evidentně významným hybatelem událostí v celém českém mládežnickém hokeji. Tedy 14 klubů, jejichž hlavním zájmem je především profesionální hokej dospělých, zjevně diktuje trendy, kterými se mládežnický hokej ubírá i desítkám hokejových klubů (celkem je u nás nějakých necelých 140 klubů), jejichž hlavní náplní má být především sportovní výchova mládeže hokejem. Nebo jinak řečeno, početný zástup malých klubů pečujících o sportující mládež žije pod silným diktátem pravidel několika málo klubů, jejichž hlavním zájmem je profesionální hokej. Přitom solidaritu mezi profesionálním, výkonnostním a amatérským sportem, o kterou se opíral vedle ČSLH i třeba MOV, naznačuje např. i VÝCHOVNÝ paradox hokejových přestupních tabulek, kdy profesionální klub mající spolkovou odnož mládeže (např. účastník ELMD) inkasuje za hráče, kterého dobře nevychoval a nenajde v ELMD uplatnění 150.000 Kč, zatímco malý klub (krajská soutěž dorostu), který pracoval s hráčem tak dobře, že ten našel uplatnění v ELMD jen 35.000 Kč!

2) Z předposledního odstavce prohlášení, kde je zmíněno „výrazné dotování mládeže profesionálními kluby, neboť náklady spojené s výchovou mládeže nepokryjí rodičovské příspěvky“ je patrné, odkud se berou podobná prohlášení ČSLH ignorující veřejné peníze ve financování mládeže. Navíc tato svá tvrzení doposud NIKDO z členů APK nebyl ochoten doložit rozkrytím rozpočtů a struktury financování mládeže, tzn. ukázat klubové financování mládeže vč. všech zdrojů veřejných peněz, ideálně s oběma stranami rozpočtu tzn. jak s příjmy tak výdaji. Přitom výchova mládeže by měla být veřejným zájmem a veřejné peníze do ní vložené pod veřejnou kontrolou, takže nic tajného.

3) V prohlášení se APK zmiňuje o probíhající věcné diskuzi s ČSLH nad mládežnickým hokejem tak, aby „nemusely členové APK výchovu mládeže zrušit, omezit nebo celou nechat platit rodiče“. Bohužel žádné výstupy této diskuze zatím nikde nikdo z dvojice APK či ČSLH neprezentoval, soustředí se zatím pouze na nekompromisní potírání jakékoliv názorové opozice, co se týče aktuálního stavu výchovy hokejové mládeže.

4) Obrovský strach, který panuje mezi rodiči v mládežnickém hokeji, s nímž se potýká i každý, kdo by chtěl napsat o dané problematice článek či natočit reportáž, má své opodstatnění. Když vidíte, jak jednotliví členové APK svorně drží při sobě a umí se okamžitě domluvit na kampani (viz ankety pro odstupné, zveřejňování vyhovujících prohlášení na webech atp.), jen málokdo si dovolí ohrozit sportovní budoucnost svého dítěte tím, že mu svým výstupem výrazně ztíží případný vstup do této „elitní“ společnosti.

Ať na to koukám ze všech možných stran, zvážím i možné a jisté negativní důsledky jednotlivých kroků, vychází mi z toho jediný rozumný výstup, který může hokejové prostředí vyčistit.

Jasné oddělení výchovy mládeže od profesionálního hokeje

Cesta může vést tak jako v hokejově nejvyspělejším světě přes skutečné oddělení profesionálního a mládežnického hokeje. Nikoliv jen formální jako nyní, ale zcela důsledné tak, že by mládež byla řízena skutečně jinými subjekty, jinými lidmi se samostatným hospodařením bez cestiček k přelévání peněz z jednoho kyblíku do druhého, bez možnosti prosazování zájmů profesionálního sportu na úkor sportující mládeže. A musím říct, že za současného stavu přes zdánlivou bolestivost výhrůžek členů APK zrušením výchovy mládeže, by mě velmi zajímalo, jak by tento krok přes všechna domyslitelná i nedomyslitelná úskalí dopadl.

Nejvíc by se mi líbilo, pokud by to někdo vzal skutečně z gruntu a snažil by se postavit veřejně prospěšný systém, ve kterém by mládež nemusela volit mezi sportem a školou, ale sport se stal součástí školních aktivit, tak jako třeba ve Spojených státech.

Na závěr pár otázek

Co by dělaly kluby sdružené v APK se svým zázemím, kdyby vedle rozpočtu na profesionální A týmy, nedisponovaly i veřejnými penězi na podporu výchovy mládeže?
Jak by se zachovala města či kraje (politici) v případě přidělování veřejných peněz? Věnovaly by je profesionálnímu sportu nebo sportující mládeži?
Jak je možné, že zástupce spolku založeného za účelem sportovní výchovy mládeže a podporovaného veřejnými penězi tvrdí, že bude účtovat k odstupnému/výchovnému za hráče v žákovské kategorii registrovaného ve spolku DPH, neboť nezletilý hráč prý patří akciové společnosti?
Kdo je ve skutečnosti plátcem odstupného/výchovného, pokud je rodič hráče, který chce přestoupit, de facto přinucen (nejméně bolestná cesta) zaplatit sponzorský dar novému klubu, který peníze pak použije na úhradu za přestup původnímu klubu?
Je možné vyúčtovat odstupné/výchovné jako sponzorský dar nebo službu?

By The Way

V prohlášení APK vyzývá Luďka Bukače k předkládání důkazů o korupci. Myslím, že je spousta lidí především zvědavá na posouzení již předloženého důkazního materiálu v kauze Růžička – Palaščák. Zatím jsem nezaznamenal jediný náznak vůle ČSLH či APK tuto kauzu řešit. Lepší materiál k posouzení než video těžko někdo poskytne!!!