Pavel Zacha míří do OHL

Pro draft 2015 dozrává podle odborníků výjimečná generace hokejistů, která může ovlivnit NHL na dlouhou dobu. A jednou z jejích největších hvězd se má stát Pavel Zacha, nyní sedmnáctiletý český centr. Aby se přiblížil splnění svého snu, nejspíš odejde z Liberce do klubu Sarnia Sting do juniorské Ontario Hockey League.
zacha

Česko mělo reprezentanta v Top 10 draftu do NHL za posledních deset let pouze dvakrát. V červnu 2007 si Columbus zamluvil útočníka Jakuba Voráčka jako číslo 7 a o rok dřív Florida vzala Michaela Frolíka jako desítku.

Dle předpovědí, které se přirozeně stále vyvíjejí, míří Zacha v příští dražbě nadějí někam mezi pátou a desátou pozici. Aby své vyhlídky ještě vylepšil a byl zájemcům z NHL co nejvíc na očích, rozhodl se pro přesun do zámoří. V libereckém áčku mu totiž přisoudili jen roli komparzisty a juniorka nebo farma v Benátkách hokejistovi s jeho cílem – patřit mezi nejlepší na světě – prostě nemůže stačit.

V sezoně 2014/15 by tak měl působit v klubu Sarnia Sting v Ontario Hockey League. „Jednání se blíží ke konci, finální dohoda by měla být hotová v nejbližších dnech,“ řekl hokejistův otec Pavel Zacha starší pro iDNES.cz.

Není radno spěchat s přirovnáním jeho syna k Jaromíru Jágrovi a dalším českým hvězdám. Vždyť třeba Patrik Štefan nebo Pavel Brendl byli kdysi na draftu do NHL žhavým zbožím, přesto se v kariéře posléze z různých důvodů zadrhli. V Zachovi nicméně dřímá výjimečný potenciál.

Má postavu jako dospělý chlap (191 cm a 96 kg), takže mu odpadají obvyklé teenagerovské starosti s nabíráním svalů. Ty nyní dělí od elity třeba šikovné forvardy Jakuba Vránu a Davida Pastrňáka, které si čerstvě vybrali Washington Capitals a Boston Bruins.

Zacha mezi svými vrstevníky dál vyniká především prudkou a přesnou střelou, schopností hrát tvrdě do těla i hokejovou inteligencí a zodpovědností. Není to sólista, jenž se předvádí riskantními kličkami (byť je ovládá). Mezi mantinely působí vyzrále. Jako by mu bylo aspoň o pět let víc.

A skutečně, on takřka odjakživa soupeří se staršími. Bylo mu šestnáct, když v prosinci nastoupil na MS „dvacítek“. Ještě předtím naskočil do extraligy a hned v prvním střídání v Třinci se blýskl gólem po ráně z levého křídla. Co se zprvu zdálo jako slibná příležitost učit se po boku slavného veterána Petra Nedvěda, se časem proměnilo v trápení.

Zacha v dresu Bílých Tygrů průměrně strávil na ledě 8 minut a 42 vteřin. To je málo i podle svazového šéftrenéra Slavomíra Lenera, který nabádá mladíky, aby neprchali do zámoří: „Pro kluky má význam ice time přes deset minut.“

Zacha v rozhovorech opakoval, že by rád okopíroval cestu Tomáše Hertla, jenž z české nejvyšší soutěže skočil rovnou do NHL. V Liberci však jen marně prahnul po větším vytížení nebo šanci v přesilovkách. Trenér Pavel Hynek pro něj víc prostoru nenašel. Ve 38 utkáních posbíral 8 bodů (4+4) a cítil, že se v jiném prostředí mohl rozvíjet rychleji. Hůř hledal motivaci k dřině, kterou denně podstupuje na individuálních trénincích s otcem nebo kondičním koučem Mílou Pecou.

Ze zámoří ho přesto sledují s velkou pečlivostí. Scouty zaujal na loňském Hlinkově memoriálu nebo na jarním šampionátu „osmnáctek“, kde pomohl k senzačnímu stříbru.

Řada kanadských juniorských klubů v zákulisí jej přetahovala přes Atlantik. Ostatně i v Evropě mu nabízeli výjimečné podmínky. Docela daleko pokročily námluvy s Quebec Remparts, silným týmem, jemuž nedávno šéfoval legendární Patrick Roy.

Zachu ovšem nakonec zřejmě uloví Sarnia, která při červencové dražbě Evropanů vybírala jako první a českou hvězdičku vyfoukla Quebeku, aniž by měla jistotu, že ji skutečně získá. „Víme, že má Pavel smlouvu v Česku,“ prohlásil Nick Sinclair, generální manažer Sting. „Ale u takového hráče jsme ochotni podstoupit riziko, že naše volba propadne.“

Zacha se mezitím docela v klidu (přinejmenším dočasně) rozešel s libereckými Tygry. Sarnia při sérii jednání se Zachovými agenty Michalem Sivkem a Alanem Walshem může nabídnout veškerou péči v soukromí (chlapci žijí v místních rodinách) i po profesionální stránce. Kvalitní stravování. Příležitost v první lajně a ve všech klíčových situacích. Možnost dalšího rozvoje v bruslení, střelbě či práci s holí.

Zacha se na nové prostředí těší. Zahrančiní angažmá bere jako výzvu. Touží se prosadit a předvést se zvědavcům z NHL. Sarnia v minulosti pomohla na pozici jedničky draftu Stevenu Stamkosovi (2008) a Nailu Jakupovovi (2012). Jak vysoko postrčí Pavla Zachu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *