Anatoliy Buliga – Inside & Outside Edge

A je tu druhá lekce bruslení Anatoliy Buligy navazující na úvod Knees Bend & Balanc, Power Push. Základní dovednostní program Anatoliy Buligy čítá celkem 4 části, které na sebe logicky navazují a získané dovednosti dále postupně rozvíjejí. 

Pročetl jsem pár diskuzí na téma skills tréninku či skills metodiky. Že má Tolja speciálně uřízlé jazyky bruslí, aby vytočil kotníky do až nepřirozeného náklonu na vnější hrany? No jasně, že má a jeho provedení se jen těžko jde masově přiblížit. Nicméně jeho lekce mají v podstatě selskou logiku efektivního bruslení a pokud si ji hráči osvojí, jsem přesvědčený, že jim to výrazně pomůže.

Navíc jeho hodiny jsou neuvěřitelně intenzivní a náročné i fyzicky. Když jsem po hodinové lekci Inside & Outside Edge začal stříhat video, odhadoval jsem, že to bude tak 12-15 cviků. Ve skutečnosti jich bylo 37! Přesto šla hodina naprosto plynule, krok po kroku k dovednostem a vůbec mi na ledě nepřipadalo, že by toho bylo moc najednou.

Těžko můžete chtít po trenérech v klubech, aby zvládli předvedení všech cviků jako Tolja, ale základy převzít a vysvětlit mohou a řadu věcí dokonce i ukázat. Ideální pak je metoda, kterou využívá často jeden z mých oblíbených klubových koučů mládeže a to, že si přizve na ukázku dovedností dobré demonstrátory z řad starších kluků v klubu. Ti si zabruslí navíc a pomohou těm menším. Výuka dovedností totiž stojí a padá se správnou demonstrací provedení cvičení. Malí hráči totiž nejlépe napodobují, co vidí.

Ještě krátce ke skills metodice bruslení. Určitě je super mít metodiku základů bruslení. Něco jako mají USA Hockey, kde například učí přešlapování ve 4 postupných jednoduchých cvičeních. TOHLE JE PRVNÍ Z NICH, další 3 jsou k dispozici ve videomateriálech USA Hockey, kde mají trenéři dostupné vše na co si vzpomenete, videometodiku, tréninkové plány pro jednotlivé kategorie, informace k výživě atd. Tohle nám doma hodně chybí.

Dovednostní skills tréninky ala Tojla Buliga a řada dalších pak přináší velmi pestrou nabídku, jak skills vylepšovat. A je skvělé, že si hráči vyzkouší více možností, pestřejší pohybové aktivity, které jim dále pomáhají hledat vlastní nejlepší cestu. Nikdy totiž nebudou všichni bruslit úplně stejně. Někdo má krátké silné nohy v přirozeném pokrčení (moderně nákleku), jiný dlouhé hubené a vypadá jak Štaflík, rozdílné mohou být i třeba poměry délky nohou k tělu apod. Přes všechnu snahu proto nemohou bruslit všichni jako třeba kdysi Martin Ručinský, který pravděpodobně v životě žádný skills trénink bruslení neabsolvoval. V tomto ohledu bych doporučil přečíst skvělou knížku Prof. Koláře Labyrint pohybu, kde je vysvětlena řada logických souvislostí a pokud by každý mohl zajít s malým klukem či holkou za prof. Kolářem, drtivá většina rodičů by se dozvěděla krutou pravdu, že jejich dítě jako McDavid prostě už kvůli stavbě těla nikdy bruslit nebude. 

Není tedy podle mě jen jediná správná a nejlepší cesta skills tréninku, ale právě pestrost dovedností různých trenérů je fajn pro pestrý rozvoj všeobecně pohybových dovedností. Pokud to teda nejsou úplný kraviny 🙂

Je to podobné jako se smrtícím prohlášením, že by všichni měli mít o 2 čísla menší brusle. Dneska už je tedy korigované mnohem lépe na to, že brusle by měly sedět akorát (VIZ TADY). Ale jestli jednomu sednou ve stejném čísle jako nosí tenisky a druhému o číslo nebo dokonce dvě menší, to už je vždy otázka vyzkoušení. Mimochodem, když jsem dal vloni vedle sebe jedny nové Bauery a jedny cca 5 let staré se stejným číslem velikosti, tak jsem zjistil, že ty současné jsou o 1,5 cm větší. Tzn., že současné Bauery mi sedí opravdu o číslo menší než teniska, ale kdo ví, jak to bude s velikostí Bauerů za rok? Mě to až přijde, že se snaží tlačit na prodej nejen každoročním předesignováním modelů, ale právě i neustálou změnou kopyt. Což je často velmi nepříjemné. Nemluvě o různém číslování různých značek.

A teď už k podstatě. Video Anatoliy Buliga – Outside & Inside Edge najdete zcela ZDARMA na: 

iTreneo.cz

stačí si ZDARMA zaregistrovat účet – https://www.itreneo.cz/register/user

Pozor však, aplikace je ve vývoji a tak může mít drobné mouchy, hlášenu mám nefunkční registraci přes Facebook účet, tak zkuste Google účet nebo přímou registraci pomocí e-mailu.

Otevřete si menu Trenéři -> klikněte na program iTreneo Hockey a tlačítko Objednat. Je to ZDARMA, nebojte!

Video Anatoliy Buligy pak najdete v Knihovně, kde se k němu nejrychleji dostanete zakliknutím tagu Powerkating

Poděkování patří:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *